INDIA

INDIA
INDIA
INDIA
Ametlik nimi: Bharat (hindi keeles); Republic of India (inglise keeles)
Pealinn: New Delhi, elanikke ligi 14 miljonit
Pindala: 3,3 miljonit km2
Riigikord: Parlamentaarne Vabariik. President Pratibha Patil.
Rahvaarv: 2001.a rahvaloenuse andmetel 1 miljard 27 miljonit. Praegu hinnanguliselt 1 miljard 147 miljonit.
Riigilipp: India riigilipp võeti kasutusele 1947. aastal. Lipu keskel olev 24-kodaraga ratas on väga vana budistlik sümbol chakra 2.sajandist e.Kr, mis sümboliseerib elujõu energiat. Safrankollane on julguse, ohvrimeelsuse ja lahtiütlemise värv, valge tähistab puhtust ja tõde, roheline usku ja viljakust. India lipp sümboliseerib vabadust.

Keel: India riigikeeled on hindi ja inglise. Hindi keelt räägib vaid umbes 30% rahvastikust. Ametlike keelte mõiste on veniv. Viimases põhiseaduse 8. nimekirjas on 22 konstitutsiooniga tunnustatud keelt. Lisaks on igal osariigil õigus sätestada oma asjaajamise keeled. India territooriumil räägitakse kokku rohkem kui 800-s keeles, murdes ja dialektis.

Usk:
Hindud 80,5%, muslimid 13,4%, kristlased 2,3%, sikhid 1,9%, teised 1,8%

Ajavahe:
Talveperioodil on kell Indias 3,5 tundi Eesti ajast ees, suveperioodil 2,5 tundi ees

Kirjaoskus:
umbes 60%

Raha:
Ruupia. 1 EUR=59,6 ruupiat, 1 USD=46,7 ruupiat ning 1 EEK=3,8 ruupiat (07.2010 seisuga)
Rahvuslind: Paabulind
Rahvusloom: Tiiger
Rahvuslill: Lootos
Rahvuspuu: Bengali viigipuu (banjan, kägipuu)
Rahvuspuuvili: Mango

Mida kaasa pakkida?
Indias on oktoobrist aprillini väga soe. Kaasa tuleks võtta kerge puuvillane riietus. Mida vähem, seda parem – säästate kohvris ruumi võimalike sisseostude jaoks. Kui tahate minna ekskursioonile või omapäi mägedesse, džunglisse või Põhja-Indiasse, tuleks kaasa võtta soe fliis või kampsun. Kui soovite osa võtta mõnest mitmepäevasest väljasõidust, peaks kaasas olema väike spordikott. Reisige kergelt!

Kindlasti peaks reisil kaasas olema:
Mugavad jalatsid
Šampoon (kui elate 2-3* hotellis)
Salvrätid, niisked puhastavad salvrätikud
Adapter 3-harulise pistiku jaoks
Isiklikud ravimid
Peakate, päikeseprillid, päevituskreem
Kui Te soovite kellelegi hea teenuse vŏi lihtsalt niisama kingitust teha, kŏlbavad kõik läänes toodetud pudi-padi: pastakad, tulemasinad, viltpliiatsid, sigaretid jne.

Elukallidus
India on eestlaste jaoks odav maa. Lihtsa eine odavas söögikohas saab kätte kümnekonna krooni eest, samas on tipp-klassi restorane, kus hinnad vastavad meie tasemele. Tänu kohalikule madalale elatustasemele saab odavalt ka igasuguseid luksuslikke lisateenuseid


Jootraha

Hotelliteenistujad Indias on äärmiselt sõbralikud ja teenindusvalmis ning iga meelehea eest jootraha ei ootagi. Elatustase on aga madal ja loomulikult võetakse teie poolt pakutu tänuga vastu. Väljaspool hotelli eeldatakse jootraha pea iga tegevuse ja teenuse eest. Seetõttu on kasulik kanda kaasas väikseid rahatähti. Üldiselt piisab 5-10 ruupiast (umbes 2 krooni), 5* hotellides võiks pakikandjale anda 20 ruupiat. 10 ruupiat jootrahana on etem (ja teile odavam) kui 1 euro (=55 ruupiat), millega kohalikul on raskem toimetada.

Pildistamine

Kui soovite pildistada inimesi, tuleks selleks luba küsida. Hindud poseerivad hea meelega. Ajalooliste vaatamisväärsuste juures „modellidena” raha teenivad võltspühamehed nõuavad poseerimise eest tasu, tavalised hindud loomulikult mitte. Kui teil on neile tänutäheks jätta mingi pisimeene (pastakas), võetakse see relvituks tegeva naeratusega vastu.


Raha- ja krediitkaardid

Rahaühik on ruupia. Kurss: 1 Eesti kroon = umbes 3,6 India ruupiat. Väikestest rahadest on krooniline puudus. Katsuge seega raha vahetades saada nii väikesi kupüüre kui vŏimalik. Vahetusraha pole tavaliselt taksojuhtidel, ka poekestes kiputakse teile tagasi andma maiustusi vŏi postmarke. Hotellides, suuremates kauplustes ja restoranides kehtivad krediitkaardid. Kaasa on kõige parem võtta eurosid või USA dollareid.


Sisseostud

Indias on kirjeldamatult rikas kangaste ja käsitööde valik. Hinnad on soodsad. Enamlevinud ostuartikliteks on siid- ja puuvillakangad, sallid, kašmiirvillast sviitrid, vaibad, vääriskivid ja -metallid, parfüümid, puunikerdused, maitseained, hõbeehted. Kuulus on India tee, eriti Darjeeling. Üha rohkem naisi ostab endale kaasa sari kõrval populaarseima India naisterõiva salwar kameezi. See on 3 osaline kompekt, mis koosneb pükstest, tuunikast ja suurest sallist. Salwar kameez on väga naiselik ja uskumatult mugav. Tingimine kuulub lahutamatult ostmise juurde.


Templite külastus
Hindu ja buda templitesse sisenetakse austuse märgiks paljajalu. Seetõttu on mugavam retkedele, mis nende külastamist sisaldavad, minna lahtistes sandaalides. Jalatsid tuleb ära võtta ka kodusid külastades.
Mitmed hindu templid on kõigile peale hindude suletud.
Templitesse ei tohiks kaasa võtta nahkesemeid, teid võidakse paluda näiteks nahkvööd ja kotid ukse taha jätta
Ohvriandide puudutamine on sügavalt ebaeetiline ja solvav
Templite ja stuupade ümber tehakse ring päripäeva. Kui soovite templit erineva nurga alt pildistada, liikuge teiegi kellaosuti suunas.
Templites, stuupades ja teistes pühamutes pildistamiseks tuleb luba küsida.


Tervishoid. Vaktsineerimine.

Kui tunnete muret, kuidas tervis võõras keskkonnas vastu peab, tuleks nõu pidada tervisekaitse asjatundjatega. Nõustamiskabinettide aadressid leiate klikkides siia.
Indiasse reisimisel ei ole ükski vaktsineerimine kohustuslik. Maailma Tervishoiuorganisatsioon soovitab vaktsineerida A-hepatiidi vastu. Täpsema info leiate siit.
Reisimise ja tervisega seotud probleemide kohta leiab head infot aadressilt www.tervisekaitse.ee.

Tollieeskirjad
Deklareerimata valuutat võib kaasas olla 2500 euro väärtuses. Indiasse on lubatud kaasa võtta 200 sigaretti või 50 sigarit, 1 liiter kanget ja 1 liiter lahjat alkoholi. Maalt lahkumisel ei ole piiranguid suveniiride, siidi ja muu kohapeal ostetu suhtes v.a. antiikesemed. Antiiksena võidakes käsitleda kõike, mis on rohkem kui 100 aastat vana. Eksportida ei tohi looma- ja ussinahku.


Tualettruumid

India avalikes tualettruumides domineerivad jalajälgpotid. Hotellides, paremates restoranides ja teistes kohtades, kus turiste rohkem käib, on olemas harjumuspärased WC-potid. Turismimarsruutide äärde jäävates käimlates, siseliinide lennujaamades ja teistes sarnastes paikades on tavaliselt ühes kabiinis euroopalik pott, teistes jalajäljed. India tualettruumide lahutamatu osa on kohalik abiline, kes püüab teile kõigiti kasulik olla: ulatab paberi, avab kätepesuks vee jne. Loomulikult ootab ta oma töö eest tasu.

Vesi

Jooge vaid poest ostetud mineraal- või allikavett.
INDIA
INDIA
est   rus  
Arete Travel OÜ, Kuusekännu tee 1 Muuga küla, Viimsi vald, Harjumaa 74004, tel (+372) 5210831,