Egiptus

Egiptus

Riiklik korraldus


Egiptus, ametliku nimega Egiptuse Araabia Vabariik, asub Kirde- Aafrikas. Osa riigi territooriumist, Siinai poolsaar, aga Aasias. Kahte merd, Vahemerd ja Punast merd ning  kahte maailmajagu  Aafrikat ja Aasiat, ühendab  Egiptusele kuuluv Suessi kanal. Ligikaudu 15% kogu maailma kaubavedudest ja 20% naftavedudest käib läbi Suessi kanali.


Teisteks tuluallikateks on nafta- ja gaasitootmine ning turismitööstus. Igal aastal külastab Egiptust ligikaudu 9 miljonit välisturisti.


Seadusandlik võim kuulub  Egiptuses kahekojaline parlamendile, mille moodustavad Rahvakogu ja Nõuandev Kogu. Täidesaatev võim on presidendil, asepresidentidel ning ministrite kabinetil, mille liikmed peavad olema vähemalt 35 aastat vanad. Egiptus jaguneb 26 kubernerkonnaks (muhafazah).


Alates 1981. aastast on parlamentaarse riigi eesotsas laialdaste volitustega president Mohamed Hosni Mubarak.


Maa ja rahvas

Egiptuses elab üle 80 miljoni elaniku, neist  enamiku( 94 %) elukohaks on Niiluse jõe ümbrus ja rannikualad, mis omakorda moodustavad vaid 4% kogu riigi territooriumist.

Niiluse orus tegeletakse põllumajandusega,  aastas saadakse 2–3 saaki. Egiptuses kasvatatakse puuvilla, riisi, maisi, nisu, otra, hirssi, ube, tomateid, suhkruroogu, sidruneid, datleid.  

Ülejäänud osa maast on lõputud  mägised kõrbed, mida järjekindlalt  püütakse katta kaasaegse maanteevõrgustikuga. Pealinn  Kairo  ca. 16 miljoni elanikuga on Aafrika suurim linn.

Egiptus on väga homogeenne maa. 97 -98% elanikkonnast on egiptlased. Vähemusrahvuste hulka kuuluvad nuubialased, beduiinid jt. rändrahvaste esindajad. Riigikeel on  on araabia keel.  Teksti loevad araablased paremalt vasakule, aga arve vasakult paremale. Suuremates linnades ja kuurortides on laialdaselt kasutusel  inglise ja prantsuse keel.

Egiptus

Usk

1971.a. vastu võetud konstitutsiooni järgi on islam riigiusk. Ligi 95 % egiptlasest on islamiusku ( sunniidid),  ülejäänud on koptikristlased, muistne rahvakild, kes peavad ennast  Vana- Egiptuse põliselanike ja kristlaste  otsesteks järglasteks. Kopti keel, mis kuni  12.saj. oli valitsevaks keeleks Egiptuses, kuuleb tänapäeval  vaid kopti kiriku jumalateenistustel.

 

Tavad ja kombed

Egiptuse igapäevaelu kulgeb  islami seadustiku kohaselt. Reede on püha päev. Egiptuses on reede ja laupäev puhkpäevad, mil kauplused, riigiasutused, pangad on kinni või töötavad lühendatud tööajaga.  

Moslemite paastukuu, ramadaani algus,  sõltub kuufaasist:  usupüha algab üheksanda kuu noorkuu taevasse ilmudes ja lõpeb järgmisel noorkuul. Täpse algamisaja mõõdab välja ja määrab spetsiaalne Kuuvaatluse komitee.(vt. www.moonsighting.com). Sõltuvalt ajavöönditest on ramadaani algamisaeg erinevates maailma osades erinev. 2010.a.  algab ramadaan ööl vastu 10.augustil ja lõpeb 9.septembril. Usule ustavad moslemid hoiduvad  selle aja jooksul päeval söömisest, suitsetamisest ja seksist. Ramadaanile  järgneb kolmepäevane tänupüha.

Punase mere äärsetes kuurortides  kulgev elu puhkajatele harjumuspärases  korras.


Nagu mujal Araabiamaades  on kauplemine ja tingimine osa rahvuslikust suhtluskultuurist. Kindlaid reegeid, palju saab tingmisega kaubahinda alla ei ole. Seda kommet tuleks võtta lõbusa väljakutsena, mille lõpptulemus pakuks rahuldust  nii müüja


Moslemitele on alkoholi tarbimine keelatud, kuid kuurortides suhtutakse sellesse  sallivalt. Alkohoolsete jookide (sealhulgas õlle) tarbimine on reglementeeritud. Lennujaamades ja suurlinnades tegutsevad  käibemaksuvabad (tax-free) alkoholipoed. Kuurortides saab alkoholi soetada üksnes spetsiaalsetes kauplustes riiki saabumise järel (teatud aja jooksul, harilikult 24 tundi alates saabumisest).

Kohalikku päritolu alkohoolsetest jookidest on tuntumad   Stella ja Sakkara õlled, populaarseimad veinid on Omar Khayyam, Obelisk, Grand Marquis (punane ja valge) ning Cru de Ptolemees (valge).

Ajavahe ja ilm.

Egiptuses on Eestiga sama aeg.  Suveaeg algab hiljem ja lõpeb varem, kui Euroopa riikides. Kella edasi/tagasikeeramine toimub neljapäeva ööl vastu reedet on aprillis ja septembris - oktoobris kell Eestiga võrreldes 1 tund taga. Suveajale ülemineku kuupäev kõigub aastati oluliselt.

Kliima on lähistroopiline ja kontinentaalne, suved  kuum, talved aga soojad ja väheste sademetega.
Kogu Egiptuse territooriumi iseloomustavad ööpäevased õhutemperatuuri kõikumised. Nii näiteks võib Kairos jaanuaris-veebruaris olla päeval kuni 30 °C sooja, öösel aga langeb õhutemperatuur nullini ja madalamalegi. Kevadel puhub kuiv ja kuum tuul-  hamsin, sel ajal võib palavus tõusta kuni 40 kraadini, õhuniiskus aga langeda alla 10%.

Kõige sobivam aeg Egiptuses puhkuse veetmiseks on oktoobrist mai alguseni. Veetemperatuur Punases meres ei lange iial alla +20 °C, sooja on 25–30 kraadi
Egiptus

Viisa

Egitpusesse saab AINULT passiga, mis peab kehtima vähemalt 6 kuud pärast  reisi( viisa) kehtivuse lõppu. Kuna Egiptus ei ole Euroopa Liidu liige, siis reisidokumendiks  ID-kaart ei kehti. Viisa on kohustuslik ja  vormistatakse sõltuvalt firmast, kas Tallinna lennujaamas enne väljalendu,  lennuki pardal või piiril (ka hallide ja punaste passide puhul). Viisa  maksab piiril  25 USD või Tallinnas hind 30 EUR. 


Alates 2009.aastast on kodanikel, kes reisivad Eestist Egiptusesse vene või halli passiga KOHUSTUSLIK omada ID kaarti, mis tõestab elamisluba Eestis. Lennule registreeritakse ainult need reisijad, kellel on esitada nii kehtiv pass kui ka ID kaart


Tollieeskirjad

Egiptusesse on lubatud sisse tuua 1 liiter kanget või 1 liiter lahjat alkoholi ja 200 sigaretti või 25 sigarit inimese kohta. Kuurortide kauplustes müüakse vaid kohalikku alkoholi. Kanget importalkoholi saab osta taxfree kauplustes ainult 24 tunni jooksul peal saabumist

Egiptuse kaupade ostmisel ja väljaviimisel piiranguid ei ole. Rangelt on keelatud antiikesemete väljaviimine. Samuti ei tohi välja viia rohkem kui 100 aasta vanuseid ehteid, maale või vaipu. Rangelt on keelatud on koralle korjata ja maalt välja viia - isegi kui leiate need rannalt. Trahv võib olla soolane.


Raha

Egiptuses on käibel Egiptuse nael (LE). Egiptuse nael on umbes 1,8 Eesti krooni. Raha saab vahetada hotellides ning rahavahetuspunktides.  Kõikjal saab maksta ka eurodes ja dollarites. Soovitav on kaasa võtta väiksemaid kupüüre ninh ka kohapeal vahetada väiksemate summade kaupa.

 

Egiptuse saatkond Helsingis
Itäinen puistotie 2 00140 Helsinki
Telefon: (+358 9) 477 74 70
Faks: (+358 9) 477 747 21
http://www.sis.gov.eg

Eesti Suursaatkond Egiptuses
8. korrus, Abou El Feda Building
Abou El Feda 3, Zamalek
Kairo 11211
Egiptus
Tel: (20) 227 384 190
Faks: (20) 227 384 189
E-mail:

http://www.kairo.vm.ee


Arete Travel vahendab  alljägnevate  Eesti reisikorraldajate
otselende Egiptuse kuurorditesse:
GoAdventure  OÜ www.goadventure.ee
Skytravel OÜ - www.skytravel.ee
UpTravel OÜ- www.uptravel.ee


Egiptus
Egiptus
est   rus  
Arete Travel OÜ, Kuusekännu tee 1 Muuga küla, Viimsi vald, Harjumaa 74004, tel (+372) 5210831,