Türgi

Türgi
Riiklik korraldus

Türgi  ametliku nimega Türkiye Cumhuriyeti on parlamentaarne vabariik. Asutatud 1923.a.  peale Osmanite impeeriumi lagunemist Mustafa Kemal Atatürki poolt.  Seadusandlik võim on  parlamendil (nn. Suur Rahvuskogu), mille valib rahvas viieks aastaks. Türgi riigipea, presidendi, valitsemisaeg on seitse aastat.   Alates 2007.a. on Türgi president  Abdullah Gül.

Türgi on riik, mille territoorium asub nii Euroopas kui  Ka Edele-Aasias. Euroopa osa moodustab kõigest 3% Türgi territooriumist. Suurema osa Türgist moodustab riigi Aasia osa, mida nimetatakse Anatooliaks. Tähtsama osa riigist  moodustab Musta mere ja Vahemere vahele jääv Väike-Aasia poolsaar.

 

Türgi
Türgi


Maa ja rahvas.
Türgi elanike arv on ligi 73 miljonit. Põhiosa (kuni 80%) elanikkonnast moodustavad türklased. Suurim vähemusrahvus (kuni 20%) on Türgi ida- ja kaguosas elavad kurdid.
Türgis on palju miljonilinnu. Kahtlemata suurim ja tuntuim on  Istanbul 12 miljoni elanikuga. Pealinn Ankara on suuruselt teine linn ( 4 miljonit). Järgnevad Izmir( 3 miljonit), Bursa ja Adana ( 1 miljon). Kuurortlinnade nagu Alanya, Antalya jt. rahvaarv suureneb samuti vägagi kiiretes tempodes.Türgi on ümbritsetud nelja merega - Musta merega põhjast, Egeuse ja Marmara läänest, Vahemerega lõunast. Türgi piirneb Euroopas Bulgaaria ja Kreekaga, Aasias – Gruusia, Armeenia, Iraani, Iraagi ja Süüriaga.Türgis asub ka kuulus Ararati mägi (5137 m) , mille jalamil olevat kunagi randunud Noa laev. Siit saavad alguse  Tigrise (Dicle) ja Eufrati (Firati) jõed.
 
Usk
Kuigi  98% rahvastikust moodustavad  moslemid (sunniidid) on Türgi ilmalik riik.  1924.a. lahutati religioon riigist. Vähesel määral on õigeusklikke, katoliiklasi, protestante jm.

Keel
Riigikeel on  türgi keel, mis kuulub altai keelkonna türgi rühma ( azerbaidzaani, usbeki, tatari jt.). Türklased kasutavad ladina tähestikku. On uuritud ja leitud grammatilisi ühisjooni soome-ugri keeltega.   Kokku räägitakse Türgi territooriumil 36 keelt.

T
avad ja kombed
Türgi on liberaalne islamiriik, kelle sooviks on saada Euroopa Liidu liikmeks. Riik panustab   majanduse moderniseerimisele ja ilmaliku vabariigi  arendamisele. Usk on lahutatud riigist, araabia kiri on asendatud ladina tähestikuga.  Puhkepäev on pühapäev. Suurtes linnades ja rannikualadel  euroopalik elulaad eksisteerib rahulikult idamaiste traditsioonidega. Kuid riigi sise- ja mägialadel  ollakse konservatiivsemad ja  elu kulgeb islamitavade kohaselt. Türgi on suur riik, 17 korda suurem kui Eesti ja erinevused piirkondade vahel on märgatavad. Seetõttu on soovitav arvestada  ja järgida  kohalikke kombeid: moseesse  mitte siseneda välisjalanõudes ja naistel  katmata peaga, hoiduda liig napist ja paljastavast riietusest.Türklased suhtuvad väga lugupidavalt on maasse ja lippu, sama eeldatakse ka külalistelt.Välismaalastesse suhtutakse külalislahkelt. Kauplemis- ja tingimiskirg pole nii pealetükkiv.

Ajavahe ja ilm
Türgis on Eestiga sama aeg.Türgis  oma asukoha ja suuruse tõttu on  seitse kliimaregiooni. Kõige rohkem erinevad kliima poolest sisemaa ja rannikualad. Sisemaal on väga külmad talved ning palavad ja kuivad suved, rannikul seevastu pehmemad talved ning palavad ja niisked suved. Türgi põhjapiirkondades, iseäranis Musta mere äärsetel aladel ei ole suved nii kuumad kui Egeuse mere kaldal. Juulikuu keskmine õhutemperatuur Musta mere ja Marmara mere äärsetel aladel on 22–24°C, Vahemere rannikul 25–32°C, Anatoolia kiltmaal aga üle 30°C. Kõige vähem sademeid esineb maist oktoobrini (välja arvatud Vahemere rannikualadel). Suvel sajab Türgis sooja hoovihma ning kesksuvel võib ilm olla üpris kuum.

Raha
Riigi ametlik maskuvahend  on al. 2009.a. Türgi liir (TL).  Liiri kurss euro suhtes on 2,08 ja 1 TL võrdub 7,5  Eesti krooniga ( veebr, 2010). Praegu on ringluses 100-, 50-, 20-, 10-, 5- ja 1-liirised rahatähed ning 50-, 25-, 10-, 5- ja 1-kurusilised mündid. Türgi liire saab osta ka Eestis.

VIISA

Alates 12.juulist 2010.a.  võivad Eesti kodanikud Türki reisida viisavabalt ja viibida riigis  kuni 90 päeva poole aasta jooksul.
Vene punase passi omanikele toimub viisa vormistamine ja selle eest tasumine piiril. Viisa maksab halli passi omanikele 15 ja vene passi omanikele 20 USA dollarit. Viisa eest tuleb tasuda sularahas kas dollarites või eurodes.

Tähelepanu!
Vastavalt Türgi riigi uuele korrale, ei ole enam nn. halli passi omanikel   võimalik soetada Türgi viisasid piiril  20 USD eest. Välismaalase (halli) passi omavad isikud peavad vomistama  E- viisa  Türgi saatkonna internetilehekülje kaudu.

Reisidokumendiks peab olema PASS.

Tollieeskirjad
Türki võib isiklikuks kasutamiseks tollivabalt sisse tuua :
  2 plokki sigarette;
  1 liiter kangemat kui 22 % alkoholi (v.a. vein ja vahuvein);
  2 liitrit alla 22 % alkoholi (ka vein ja vahuvein);
  660 ml parfüümi;
  1 kg šokolaadi;
  1 kg teed;
  1 kg kohvi.
Türgist võib tollivabalt  välja:
  6 plokki sigarette;
  3 liitrit kangemat kui 22 % alkoholi (v.a. vein ja vahuvein);
  6 liitrit alla 22 % alkoholi (ka vein ja vahuvein);
  1800 ml parfüümi;   3 kg šokolaadi;
  3 kg teed;
  3 kg kohvi.  

Eesti saatkond ANKARAS
Gölgeli Sok. No:16
Gaziosmanpasa 06700 Ankara Türgi
Tel: (+ 90 312) 40 56 970
Faks: (+ 90 312) 40 56 976
 
E-mail: http://www.estemb.org.tr

Aukonsul Istanbulis:

Hr. Tuncay Özilhan
Konsulaarpiirkond: Marmara regiooni linnad Istanbul, Edrine, Kirklareli, Tekirdağ, Kocaeli ja Yalova.
Alternatifbank A.Ş.
Cumhuriyet Cad. No. 46, Elmadağ
Taksim/Istanbul, Turkey
Tel. (90 212) 315 70 71, (90 212) 315 70 72
E-mail:

Aukonsul Antalyas:

Hr. Ibrahim Ethem Okudur
Konsulaarpiirkond: Vahemere regiooni provintsid: Antalya, Muğla, Adana, Mersini, İsparta, Burdur.
Akay Plaza
Aspendos Bulvari No. 274
07200 Antalya, Turkey
Tel. (90 242) 312 00 01
Faks: (90 242) 321 88 41
 

Türgi
Türgi
est   rus  
Arete Travel OÜ, Kuusekännu tee 1 Muuga küla, Viimsi vald, Harjumaa 74004, tel (+372) 5210831,